Firma
Główna 5 Firma 5 Historia zakładu

Historia zakładu

Świdnicka Fabryka Lin i Drutu „Linosteel” Sp. z o.o. jest jednym z głównych producentów lin stalowych w Polsce. Powstała w lutym 2018 r., ale jej historia sięga XIX wieku. Fabrykę założył w 1822 r. niemiecki przedsiębiorca Anton Korner. Jej siedziba mieściła się wówczas przy obe-
cnej ul. Pankiewicza w Wałbrzychu (dawniej w Waldenburgu, a przedmiotem działalności była produkcja sit i wyrobów drucianych). Za sprawą rosnącego zapotrzebowania na liny stalowe ze strony kopalń Zagłębia Wałbrzysko – Noworudzkiego, Huty Szkła w Wałbrzychu oraz okolicznych młynów w latach 70-tych XIX wieku gruntownie zmodernizowano park maszynowy fabryki, a w latach 90-tych XIX wieku przeniesiono ją do nowych obiektów przy skrzyżowaniu dzisiejszej ul. Wrocławskiej i Długiej. Aż po lata 20-te XX wieku fabryka poddawana była regularnej rozbudowie i ostatecznie wyglądała jak na poniższym zdjęciu. Zatrudniała wówczas ok. 300 pracowników.

W 1945 r., w wyniku nacjonalizacji i komasacji przejętego przez Państwo Polskie majątku fabryka stała się przedsiębiorstwem państwowym i otrzymała nazwę Przedsiębiorstwo Państwowe Dolnośląska Fabryka Lin i Siatek. W latach 60-tych zakład został przyłączony do Przedsiębiorstwa Państwowego Śląskie Zakłady Lin i Drutów „LINODRUT” w Zabrzu jako Zakład nr 4, a w 1993 r. został przekształcony w Dolnośląską Fabrykę Lin i Drutu „Linodrut – Linmet” Sp. z o.o. w Wałbrzychu, gdzie 100% udziałów objęły Śląskie Zakłady Lin i Drutów „LINODRUT” S.A.

W 2004 r. zakład został sprzedany prywatnemu przedsiębiorstwu. Na przestrzeni 2004 – 2015 r. przeszedł rozbudowę i modernizację. W 2006 r. rozbudowano obiekty w Wałbrzychu. a w 2010 r. przeniesiono produkcję do Świdnicy na ulicę Inżynierską 8 zyskując większą o ponad 300% powierzchnię produkcyjną, magazynową, biurową oraz składową. W latach 2010 – 2015 r. dokonano zakupów nowych maszyn i urządzeń, zwiększając zakres produkowanych średnic lin stalowych oraz wydajność produkcyjną zakładu.

Obecnie zakład mieści się w Świdnicy przy ul. Inżynierskiej 8. Ma bardzo dobrą lokalizację w dzielnicy przemysłowej miasta Świdnicy, jest oddalony ok. 300 m od drogi krajowej DK 35 Wałbrzych – Wrocław oraz ok. 3,5 km (5 min. jazdy) od obwodnicy Świdnicy prowadzącej na autostradę A4.

Zakład dysponuje terenem o powierzchni 2,5 ha. Zabudowa stanowi powierzchnię użytkową 12728 m2. Projektowane są dodatkowe hale o łącznej powierzchni 2400 m2. Właściciele Świdnickiej Fabryki Lin i Drutu „Linosteel” Sp. z o.o. mają zamiar rozbudowywać zakład oraz zwiększyć jego potencjał produkcyjny.